Duvarsız Ev

Evimin balkonunda oturmuş karşıdaki inşaata bakıyorum. Bir, iki, üç derken dördüncü katı da dikmişler. Sütunlar üzerinde duran ve duvarları bulunmayan dört katlı bir bina. İkinci katta plastik beyaz bir masa ve dört tane sandalye. Hani şu çay bahçelerinde gördüğümüz türden. Masanın hemen arkasındaki sütun askı ya da gardrop olarak kullanılıyor. Bir pantolon, bir ceket ve şapka, sutüna çakılan çivilere asılmış. Masanın hemen karşısında bir sandalyenin üzerinde küçük bir televizyon duruyor. Burası oturma odası, salon ve misafir odası olarak kullanılıyor. Ama duvarsız.

Az ilerdeki sütunun kenarına piknik tüpü, çaydanlık ve birkaç tabak çanak koyulmuş. Burası da mutfak, ama duvarsız. Çanak anten üçüncü katta, binanın köşesine dikilmiş bir sırığın üzerine tutturulmuş. Yine aynı katta, bir tane yer yatağı serilmiş. Üzerinde yastık ve battaniye bulunan bir yer yatağı. Burası da yatak odası. Ama duvarsız.

Akşam orta yaşlı, şişmanca bir adam gelip ikinci kattaki salona oturuyor. Biraz sonra bir kadın ve iki çocuk da masanın etrafında yerlerini alıyorlar. Sonra birlikte yemek yemeye başlıyorlar. Yemeklerini bitirdikten sonra masada kalıp sohbete devam ediyorlar. Daha sonra kadın ve çocuklar gidiyor, adam yalnız kalıyor. Sandalyenin birine ayağını uzatıp televizyonun karşısında yerini alıyor. Artık hava kararmış, televizyondan gelen ışık duvarsız salonun sütunlarına ve adama çarpıp küçük yansımalar yapıyor. Bir süre sonra başka misafirler geliyor ve salonda ağırlanıyorlar. Masanın etrafında, televizyonun karşısında herkes yerini alıyor. Çaylar içiliyor, çekirdek yeniyor. İlerleyen saatlerde misafirler de gidiyor ve adam yalnız kalıyor. Hayat devam ediyor, ertesi gün yine benzer manzaralar…

Bir inşaat bekçisinin duvarsız evi. Bu inşaat bitince başka bir duvarsız eve.

// Gökhan Koçak
// 18 Ağustos 2005
// İstanbul

Reklamlar
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s