Tanrı’nın Adıyla!

Kemer nöbetçisi tokmağı üç kere vurup yemekhanede sessizliği sağladıktan sonra Türk donanmasının geleneksel yemek duasıyla yemeğimize başladık:

“Tanrı’nın Adıyla!”

Deniz Harp Okulu yemekhanesi tamamen dolu. Deniz Kuvvetleri Komutanı ve diğer üst düzey amiraller, değişik rütbelerde onlarca subay, Deniz Lisesi ve Harp Okulu öğrencileri, emekli subaylar, 20 yıllık arkadaşlarım ve ordudan ayrılmış benim gibi eski harbiyeliler.

Yemeğe süzme mercimek çorbasıyla başlıyoruz. Masabaşı olan Harp IV öğrencisi bize çorba servisi yapıyor. Bırak biz dağıtalım dediysek de kendisi servis yapmakta ısrarlı. Üstüne kıtır ekmek taneleri serpiştirdiğimiz çorbalarımızı içerken masadaki arkadaşlarımızla eski günleri yad etmeye başlıyoruz. Çorbadan sonra servis edilen dalyan köfte, pilav, ayran ve samsa tatlısını da anmadan geçmek olmaz. Tadları hiç değişmemiş, aynen 20 yıl önceki gibi, nefis. Bu güzel yemekleri yine geleneksel yöntemle “döndü” yaparak paylaşıyoruz.

Bütün masalarda bir sohbet, bir kaynaşma, bir dostluk ve kardeşlik havası. Çünkü bu insanlar, lise arkadaşı, yatılı okul arkadaşı, ceza talimi arkadaşı, asker arkadaşı, silah arkadaşı, kader arkadaşı…

Yüzlerde gülücükler, zihinlerde canlanan hatıralar, şakalaşmalar, yan masaya atılan laflarla tadına doyulmaz bir yemek. Zaman o kadar çabuk geçiyor ki bir saatlik yemek sanki beş dakikada yenip bitiriliyor.

Yemekhanede tekrar sessizlik sağlandıktan sonra yine donanmaya özgü biçimde yemeğe son veriyoruz:

“Çok Şükür!”

// Gökhan Koçak
// 18 Kasım 2006
// Deniz Harp Okulu, Tuzla

Reklamlar
Bu yazı Anı içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s