Korda’nın Objektifinden Che

Tarih: 9 Ekim 2008- 4 Ocak 2009
Yer: santralistanbul Ana Galeri 1. Kat

“Sergi, Küba devriminin önemli aktörlerinden Ernesto Che Guevara’nın 1960 yılında Alberto Díaz Korda tarafından çekilen Guerrillero Heroico (Kahraman Gerilla) isimli portre fotoğrafının devrimsel içeriğinden çıkıp hızla üretilen ve çoğaltılan bir tüketim aracı haline gelmesini anlatıyor.” diye başlayan bir tanıtım yazısı var sergi hakkında.

Sergide, Che fotoğrafları, anahtarlıklar, afişler, kitaplar, süs eşyaları, giysiler vb. bir sürü “ürün” var. Che’nin nasıl metalaştırıldığını gözler önüne seren bir sergi. Che’yi hiç bilmeyen biri, bu eşyalara bakınca onun bir pop yıldızı olduğunu bile düşünebilir, ya da onu bir tv yıldızı sanabilir.

Tanrı insanı yarattı, insan da sahte tanrıları!
Che’nin önce tanrılaştırılması, sonra da metalaştırılarak bir tüketim aracı haline getirilmesi. Che’nin evrimi: önce insan, sonra (sahte) tanrı, sonra bir meta. Bu evrim sadece Che’ye özgü değil, birçok kişinin başına gelmiş; sorumlusu da Che değil; insan.

İnsan, tarih boyunca kendi elleriyle kendisi için ilah yontmuş. Elinizle yontup yaptığınıza mı tapıyorsunuz diye soruyor ya Kitap’ta. Bu sadece Kureyş’e özgü değil, insana özgü bir gerçek. İnsan, her zaman kendine yeni tanrılar yapmakla meşgul. Sonra bunları tüketip yerine başka tanrıları geçirmekte.

// Gökhan Koçak
// 5 Aralık 2008

Reklamlar
Bu yazı Felsefe içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.