Nasıl Osmanlı Olunur Kursları

Bir Osmanlıcılıktır gidiyor.

Nasıl Osmanlı Olunur kursları açsalar ya da okullara seçtirmeli (seçmeli gibi görünüp zorunlu olan) ders koysalar bari.

Osmanlı, bir mit haline getirildi.

Benim dedemin dedeleri Osmanlıydı. Atatürk de bir Osmanlı kurmay subayıydı. Osmanlılar da elle tutulur gözle görülür varlıklardı. Olimposta yaşayan mitolojik varlıklar değillerdi. Onlar da bizim gibi insanlardı. Bu kadar abartmak niye ki?

İki aşırı uçta düşünen insanlarla dolu ortalık. Biri Osmanlıyı yerin dibine geçiriyor, diğeri de Osmanlıya tapıyor. Birincisi için Osmanlı bir şeytan, ikincisi içinse Osmanlı bir tanrı. Şeytanınızı da tanrınızı alın, defolun gidin. Sizin palavralarınızı yeterince dinledik. Baydınız artık.

İnsan, kendine tanrı yontabilen bir varlıktır. Bu tanımı biraz daha genişletiyorum. İnsan kendine tanrı ve şeytan yontabilen bir varlıktır. Etrafta bu konuda çok yetenekli insanlar var. Her yerdeler. Ne kadar da baydılar, uyuz muhabbetleriyle. Tükürük saçarak konuştukları ağızlarından zehir damlar. Biri kendine şeytan yontar, öbürü de tanrı. Al birini vur ötekine. Beş para etmez fikirleri. Konuştukları lakırdıdan ibarettir. Yazdıkları kitaplardan da leblebi külahı yapılır ancak.

İki tarafın da yaptığı safsata, genelleme safsatasıdır. Kendine şeytan yontan grup, Osmanlılardan kötü bir adam bulur, onu bütün Osmanlılara geneller. Yaptığı şey, genelleme safsatasıdır. Safsata. Hatalı akıl yürütmek. Sakat mantık. Kendine tanrı yontan grup ise, Osmanlılardan muhteşem bir adam bulur, onu bütün Osmanlılara geneller. Yaptığı şey, genelleme safsatasıdır. Safsata. Hatalı akıl yürütmek. Sakat mantık. Dedim ya, ikisi de birbirinden beterdir. Al birini, vur ötekine.

Reklamlar
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s